صفحه اصلیدرباره پایگاه دانش

ضرورت

شاید اغراق نباشد بگوئیم که آینده اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی این سرزمین، وابستگی زیادی به مدیریت آب در سال‌های آتی خواهد داشت. بر این اساس، ضروری است تا راه‌حل‌های اثربخش و برآمده از واقعیات کشور، شناسایی و به کار گرفته شوند. بر این باوریم که دانش و تجارب موجود داخلی و خارجی می‌تواند به شکل‌گیری رویکردها و نگاه‌های مثبت برای حل مشکلات آبی کمک نماید. با این همه تاکنون به مقوله مدیریت و اشتراک‌گذاری دانش و تجارب آب، توجه شایسته مبذول نشده است. راه‌اندازی «پایگاه نشر تجارب»، کوششی در راستای عرضه سیستماتیک و هدفمند دانش و تجارب موفق آب به شمار می‌آید.

اهداف

  • آشناسازی دغدغه‌مندان آب با رویکردها و راه‌حل‌های اثربخش مشکلات آب
  • کمک به شکل‌گیری نگاه‌ مثبت در چاره‌اندیشی برای حل مسائل آب
  • فراهم‌آوردن زمینه تبادل تجربیات داخلی در میان مخاطبان

مخاطبان

خبرگان، دست‌اندرکاران و فعالان حوزه آب در دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی، دانشگاه‌ها و نهادهای پژوهشی، بخش خصوصی و عموم علاقه‌مندان به مسائل آب.

ساختار عرضه تجارب

برای عرضه مطالب در این بخش، از الگوی نهاد «همکاری جهانی آب» پیروی خواهیم کرد که با نام «جعبه‌ابزار رویکرد یکپارچه» (IWRM Toolbox) شناخته می‌شود. این جعبه‌ابزار، جامع‌ترین و مدون‌ترین شکل موجود مدیریت و اشتراک‌گذاری دانش و تجارب آب به شمار می‌آید.

جعبه‌ابزار همکاری جهانی آب چیست؟

همکاری جهانی آب، یک شبکه‌ بین‌المللی غیر انتفاعی است که در سال 1996 برای کمک به پیاده‌سازی رویکرد یکپارچه در مدیریت منابع آب تأسیس گردید. این نهاد در مقام حامی، تسهیل‌کننده و پشتیبان فرایندهای تغییر در راستای مدیریت پایدار منابع آب ایفای نقش می‌کند. جعبه‌ابزار همکاری جهانی آب با هدف اشتراک‌گذاری، و انتشار تجربه و دانش آبی راه‌اندازی شده است. مجموعه تجارب آب در سه حوزه اصلی محیط مساعد، نقش‌های نهادی و ابزارهای مدیریت سازماندهی شده است.

 

برنامه بارگذاری محتوا

در سال 95، معرفی ابزارها (مجموعاً 61 ابزار) در وبگاه قرار داده خواهد شد. در سال 96، سایر اطلاعات مانند تجربیات عملی و مراجع بین‌المللی (نوشتارها) به وبگاه افزوده خواهد شد. نحوه مشارکت مخاطبان و علاقه‌مندان در تکمیل اطلاعات و تجربیات داخلی نیز از برنامه‌های سال آتی خواهد بود.

بازگشت به بالا